نیاز به ویتامین‌‌ها در چه شرایطی افزایش می‌یابد؟

نیاز به ویتامین‌‌ها در چه شرایطی افزایش می‌یابد؟

ویتامین‌های A، D3 و E، ویتامین‌های محلول در چربی و از مهمترین و ضروری ترین ویتامین‌های مورد نیاز طیور هستند که استفاده از آن‌ها امروزه بسیار رایج بوده و به فراوانی در صنعت طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند علائم کمبود ویتامین‌های محلول در چربی در سنین اولیه به ندرت بروز می‌کنند ولی با توجه به سرعت رشد بالای طیور در سیستم‌های پرورش متراکم، استفاده از این ویتامین‌ها در سنین پائین نیز متداول شده است.  جذب ویتامین‌های محلول در چربی مستلزم هضم چربی‌ها به وسیله آنزیم‌های دستگاه گوارش بوده و در صورتی که اختلالی در هضم و جذب چربی‌ها رخ دهد (به عنوان مثال در موارد مختلف اسهال)، در جذب این ویتامین‌ها نیز موثر خواهد بود. با مصرف بیش از حد نیاز ویتامین‌های محلول در چربی، نه تنها از بدن دفع نمی‌شوند بلکه در کبد و به مقدار کمتر در سایر بافت‌های بدن ذخیره شده و در مواقع لازم، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوامل موثر بر نیاز به ویتامین‌ها:

۱-    عفونت‌ها: عفونت‌های (ویروسی و باکتریایی) با افزایش فعالیت متابولیک، سبب بروز استرس می‌شوند. همچنین در عفونت‌ها به منظور حذف ارگانیسم‌های مهاجم، پاسخ‌های ایمنی ایجاد می‌شوند. ویتامین‌های گروه B برای افزایش فعالیت‌های متابولیک و ویتامین‌های E و C برای فعالیت‌های اختصاصی سیستم ایمنی ضروری هستند.

۲-    انگل‌های روده ای: انگل‌ها ضمن کاهش جذب تمامی ویتامین‌ها، به علت آسیب دیدگی مخاط روده با میزبان هم برای دریافت و جذب ویتامین‌‌ها رقابت می‌نمایند.

۳-    اسهال: در اسهال به علت عبور سریع غذا در لوله گوارش، مدت زمان لازم برای جذب ویتامین‌ها کاهش می‌یابد.

۴-    بی اشتهایی: بی اشتهایی ضمن کاهش دریافت غذا موجب کاهش دریافت ویتامین‌ها می‌شود.

۵-    کوکسیدیوز: کوکسیدیوز علاوه بر تأثیر مشابه با سایر انگل ها، با تخریب بافت پوششی مخاط روده و مصرف پیش‌ساز ویتامین A (کاروتنوئید) سبب کاهش جذب کلیه ویتامین‌ها مخصوصاً ویتامین A می‌شود.

۶-    هپاتیت: در اختلالات کبدی تبدیل ویتامین D3 به به شکل فعال آنکاهش یافته و هم چنین از آن جایی که کبد اندام اصلی ذخیره ویتامین‌ها و آنزیم‌های لازم برای فعال سازی برخی ویتامین‌ها است، ذخیره سازی و فعال شدن این ویتامین‌‌ها نیز کاهش می‌یابد.

۷-    مایکوتوکسین‌ها: اثرات عمده مایکوتوکسین‌ها شامل آسیب به کبد، کلیه و مخاط اپیتلیوم روده است که باعث می‌شود جذب ویتامین‌های محلول، مختل شده و همچنین تبدیل ویتامین D3 به شکل فعال آنکاهش یابد. همچنین بیوسنتز اسید آسکوربیک (ویتامین C) نیز کاهش پیدا می‌کند.

۸-    کلی باسیلوز: در این بیماری پاسخ ایمنی و پاسخ فیزیولوژیک موجب افزایش سوخت و ساز (متابولیسم) و در نتیجه افزایش نیاز به ویتامین‌های گروه B می‌شود. همچنین ویتامین‌های E و C برای ایمنی همورال (تولید آنتی بادی یا پادتن) و ایمنی سلولی (تولید سلول‌های ایمنی یا گلبول‌های سفید) ضروری هستند.

۹-    بیماری گامبورو: ویتامین E و افزایش آن در ایجاد ایمنی به این بیماری مهم است.

۱۰-چربی‌های تند شده: چربی‌های اکسید شده، بیوتین (ویتامین B7) را غیر فعال و ویتامین‌های محلول در چربی (AD3E) را نابود می‌کنند.

۱۱-داروها: داروهای سولفانامیدی سبب افزایش نیاز به ویتامین K، اسید فولیک (ویتامین B9) و بیوتین (ویتامین B7) شده و آمپرولیوم نیاز به تیامین (ویتامین B1) را افزایش می‌دهد.

تخلیص: دکتر مهدی چراغچی باشی

دکترای تخصصی بهداشت و بیماری‌های طیور

منبع: راهنمای استفاده از ویتامین‌ها در جیره غذایی طیور تجاری.

2170 بازدید

  نظر خود را درباره این مطلب بنویسید